Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

DZIEŃ SKUPIENIA ANIMATORÓW

9 stycznia 2021 r. odbył się dzień skupienia animatorów Ruchu Światło Życie, Domowego Kościoła naszej diecezji. Swoją obecnością zaszczycił nas Księdz Biskup Piotr Sawczuk oraz para filialna fili warszawskiej Beata i Jarosław Bernartowicze. 

      

 Przed godz. 10 wszyscy połączyli się on-line. Katarzyna i Sławomir Ślusarz - para diecezjalna zapalili świecę, Ksiądz Łukasz Suszko moderator Ruchu Światło Życie rozpoczął spotkanie modlitwą.

Po krótkich powitaniach głos zabrał Ksiądz Biskup, który podkreślił wyjątkowość tego okresu w liturgii kościoła, ale też stwierdził, że jest to trudny czas. Tym mocniej zaznaczył potrzebę podejmowania takich prób spotkania się za pomocą łączenia internetowego, aby podtrzymać tradycję, nazwał to cenną inicjatywą. Ksiądz Biskup podkreślił, że w ostatnim czasie kościół stał się jeszcze bardziej domowy ze względu na panującą pandemię. Chociaż rola Liturgii jest tak bardzo ważna i nasza obecność w trakcie Eucharystii ma nieocenioną wartość, to ludzie tworzą ten kościół najpierw w swoich domach, rodzinach. Powinni być otwarci na Słowo Boże, na wspólne wsłuchiwanie się w to, co mówi do nas Bóg. Nadszedł ciekawy i zarazem dobry czas. Papież Franciszek ogłosił rok pod patronatem Św. Józefa, w marcu rozpocznie się Rok Rodzinynawiązujący do opublikowanej w 2016 roku adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia. W ten sposób podkreślone zostaną sprawy dotyczące rodziny, ról, jakie członkowie rodziny mają do spełnienia, tego wyjątkowego powołania. Na koniec życzył obecnym na spotkaniu owocnych obrad i udzielił błogosławieństwa.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja poszczególnych rejonów przez pary odpowiedzialne za każdy z nich. Zaprezentowały się rojony: Łochów, Kamionna, Sokołów - Węgrów oraz Bielsk Podlaski - Hajnówka. Potem swoją konferencję zaczął ks. Janusz Bolewski moderator Domowego Kościoła, a dotyczyła ona zadań animatorów. Na początku zasugerował, że najlepiej zawsze sięgać do źródła, czyli do zasad Domowego Kościoła, jakie opracował Sługa Boży Ksiądz Franciszek Blachnicki, założyciel ruchu Światło - Życie i gałęzi Domowego Kościoła. Ksiądz nawiązał do bajki o ludziach zagubionych w labiryncie, każdy z nich szukał skarbu, jeden odkrył złoto, inny znalazł szablę, trzeci owoce, a ostatni zapaloną pochodnię i tylko on znalazł drogę, by wydostać się na wolność. Naszym światłem jest Chrystus, wiedzieli to Mędrcy ze Wschodu. Gwiazda wskazywała im drogę, jak dojść do Jezusa. Dziś mamy znaki: sakramenty, ludzi, którzy wskazują drogę. Ksiądz Janusz podkreślił, że animator może być takim znakiem, ale nie należy mylić go z guru, nauczycielem, ale też nie może to być osoba smutna, gdyż spotkanie z Jezusem Chrystusem ma radosny charakter, o co zadbał Ojciec Założyciel, planując podczas oaz czas na pogodne wieczory. Animator ma odzwierciedlać prawdziwe życie w Chrystusie. Nie da Jezusa ten, kto Go nie posiada, trzeba mieć udział w życiu płynącym z łaski Pana Boga. Osiąga się to przez codzienny kontakt ze Słowem Bożym, poprzez modlitwę - rozmowę z Bogiem, stawanie w Jego obecności, poprzez Eucharystię, dotykanie obecności Jezusa Chrystusa w Komunii Świętej. Trzeba nieustannie zadawać sobie pytanie: kim dla mnie jest Jezus Chrystus? Może to tylko człowiek roku, jakiś marzyciel, a przecież powinien być Panem i Zbawicielem. Kolejne pytanie: kim ja jestem dla Jezusa? Kimś, kto przekazuje pełną prawdę, staje się obrońcą wiary? Nasza postawa, podkreślił Ksiądz Moderator, powinna być wzorowana na postawie Św. Pawła, przecież on też nie widział Jezusa, a stał się gorliwym świadkiem, co można odnaleźć w listach Św. Pawła. Na koniec ksiądz Janusz podkreślił, iż animator wspiera w drodze ku świętości, to służba, odpowiedzialność, pomoc, współpraca z moderatorem, wspólne rozwiązywanie problemów, rzetelne przygotowanie comiesięcznych spotkań i odpowiadanie z ich przebieg.

Następna część to konferencja pary filialnej Beaty i Jarosława Bernartowiczów. Podobnie jak ksiądz moderator zajęli się oni przybliżeniem pracy pary animatorskiej, ale w ujęciu od strony małżeństwa. O ile pierwsza konferencja kładła mocny nacisk na jedności i zakorzenienie w Bogu, tak druga podkreślała rolę sakramentu małżeństwa i obojga małżonków w pracy animatorskiej na różnych płaszczyznach czy to animowanie kręgu, rejonu, diecezji, bycie parą filialną czy taż krajową. Animatorzy są przede wszystkim odpowiedzialni za prowadzenie swoich rodzin, szczególnie dzieci, za ich rozwój duchowy. Uczą ich wiary, relacji z Bogiem, wskazują drogę do Jezusa. Są pierwszymi, którzy prowadzą do Boga, są odpowiedzialni za przygotowanie do sakramentów, za udział w katechezie. Jeśli nie spełniamy się w tej roli, wówczas możemy mieć kłopoty z pełnieniem służby animatorskiej DK. Bycie animatorami jako para to wspólne uzupełnianie się, bo inaczej na pewne sprawy patrzy kobieta, a inaczej mężczyzna, trzeba o tym rozmawiać, aby wspierać inne małżeństwa z kręgu. Może to być modlitwa, post, rozmowa, a może nawet pomoc materialna. Podczas spotkań należy pochylić się nad tym, co działo się w ostatnim czasie, jakie są nasze relacje mąż - żona, inne może trudne sytuacje. Trzeba pamiętać, że w spotkaniach powinni brać udział wszyscy członkowie kręgu, ale nie tylko ciałem, lecz przede wszystkim duchem. W miarę możliwości, aby każdy mógł podzielić się życiem, włączyć aktywnie do modlitwy, refleksji nad Słowem Bożym. Zobowiązania to nie może być wyliczanka, a relacja co udało się zmienić, jakie są nasze postępy. Para filialna podkreśliła, że jest to trudny czas, ale nie można rezygnować z systematycznych spotkań raz w miesiącu, jeśli trzeba to on-line, aby nie narażać zdrowia. Animatorzy powinni zabiegać o dodatkowe możliwości spotkań, rozmowy telefoniczne, obecnie może być to wspólny spacer. Jako ciekawy sposób Państwo Bernatowicze podali przykład pewnego kręgu, który wiosną ubiegłego roku spotykał się na sobotniej kawie, ale w formie łączenia przez Internet, aby nie stracić kontaktu. Pomysłów może być wiele. Swoje wystąpienie zakończyli stwierdzeniem, że animator prowadzi innych tam, gdzie sam doszedł.

Para diecezjalna w ogłoszeniach przekazała wiadomości o zbliżających się rekolekcjach, na które serdecznie zapraszała. Po podziękowaniach i podsumowaniu spotkanie zakończyła wspólna modlitwa za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego oraz kapłańskie błogosławieństwo.

Jola i Kuba Celińscy