Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pielgrzymka KWC

" Życie to premiera. Każdy musi walczyć o swoje życie, o jego jakość i sposób przeżycia. Troska o życie doczesne łączy się z odpowiedzialnością za innych. Nasze życie nie może stać się tylko drogą do naszej samorealizacji. Liczy się tylko takie życie, jakiego chce od nas Chrystus. Życie to powrót do domu Ojca, w Jego ręce. Stając się nowymi ludźmi na wzór i miarę Chrystusa, prosimy, by Pan nasycił nas swoją łaską i wspierał pracę rąk naszych. Nie dajmy sobie odbierać życia! "

  Relacja z 34 Ogólnopolskiej Pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Katowic

 

 W sobotę 27 września braliśmy udział w 34 Ogólnopolskiej Pielgrzymce Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Katowicach. Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest programem zainicjowany przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, ogłoszony 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu w obecności Jana Pawła II.  KWC jest programem działania, który ma na celu przezwyciężenie wszystkiego, co zagraża godności osoby i poniża zdrowe obyczaje społeczne. Dlatego Krucjata Wyzwolenia Człowieka propaguje styl życia oparty na prawdzie, miłości i wolności. Jest służbą na rzecz wyzwolenia z nałogów społecznych, zwłaszcza alkoholizmu oraz ze wszelkiego zakłamania i lęku, które niszczą ludzką godność i nie pozwalają człowiekowi urzeczywistniać siebie zgodnie ze swoim powołaniem.

KWC realizuje swój cel poprzez stworzenie “kolumny ratunkowej” ludzi dobrej woli, którzy mają podjąć walkę o tę “ziemię świętą”, jaką jest każdy człowiek odkupiony przez Chrystusa. Słowo “krucjata” wskazuje na Krzyż jako skuteczny znak ostatecznego zwycięstwa nad wszelkim złem. Krzyż, jako symbol dobrowolnej ofiary podjętej z miłości, jest jedyną drogą do skutecznego wyzwalania innych. Aby wejść w tajemnicę krzyża, trzeba pokonać lęk dlatego zadaniem Krucjaty jest wyzwalanie ludzi z lęku.

Jej pierwowzorem była Krucjata Wstrzemięźliwości założona przez ks. Blachnickiego w roku 1957, a zlikwidowana w 1960 przez Służbę Bezpieczeństwa.

Pielgrzymka rozpoczęła się w kościele Matki Kościoła - Niepokalanej Jutrzenki Wolności nabożeństwem słowa z konferencją wygłoszoną przez ks. dr Henryka Bolczyka, w 35 rocznicę istnienia KWC. Ks. Henryk Bolczyk to trzeci moderator Ruchu Światło-Życie po ojcu Franciszku Blachnickim i ks. Wojciechu Danielskim.  Proboszcz i kapelan górników z „Kopalni Wujek”, spacyfikowanej przez SB w czasie stanu wojennego.

Temat wykładu to „Prorockie intuicje ks. Franciszka Blachnickiego dotyczące wolności i wyzwolenia”. W wykładzie ks Henryk poruszał następujące tematy:

Wolność wartością człowieka na wieczne czasy (Wolność moja mierzy się zdolnością bycia darem dla drugiego człowieka)

Społeczny i religijny wymiar wolności (Przełomem w życiu ks. Franciszka stanie się dopiero odkrycie wolności wiary , którą nazwie światłem)

Kapłańska posługa ks. Franciszka jako proces wychowywania do wolności(Żywa wiara jest źródłem i gwarantem wolności człowieka. Wolność jest kategorią osobową. Wolność jest relacją osobową. Ojciec Franciszek uważał wychowanie ludzi do wolności za podstawowy obowiązek.)

Krótki przegląd dzieł życia ks. F. Blachnickiego w aspekcie programu wolności (Oaza Dzieci Bożych – kim jestem w oczach  Bożych? Krucjata Wstrzemięźliwości, Ruch Żywego Kościoła, Ruch Światło-Życie, Krucjata Wyzwolenia Człowieka – własny grzech mnie zniewala, tylko wolni wyzwalają innych. Tylko od ognia rozpala się ogień.)

Ostatnie dzieło życia ks. Franciszka - Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów (Niezależna Chrześcijańska Służba Społeczna, Chrześcijańska Służba Pomocy Polsce.)

Na koniec zadanie dla nas pielgrzymów KWC; Abyśmy stawiali wyżej rozumienie godności człowieka jej bronili, a dopiero potem walczyli o prawa stanowione.

 Następnie przeszliśmy  Drogę Krzyżową, ze świadectwami członków KWC zaangażowanych w to Dzieło, ulicami Katowic pod katedrę Chrystusa Króla, gdzie o godzinie piętnastej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

Metropolita katowicki przypomniał, by troszczyć się o życie, które jest nam dane. - Troska o życie winna wyrażać się w strzeżeniu siebie przed chorobami, nałogami, przed lenistwem, gnuśnością - mówił. - Szacunek dla własnego życia obejmuje całego człowieka, jego ciało i ducha. Każdy z nas musi walczyć o swoje życie, musi się o nie troszczyć, gdyż nie zostało nam ono dane wyłącznie dla siebie, ale dla Boga i bliźnich.

Arcybiskup przypomniał, że troska o życie doczesne wyraża się również w rozwijaniu naturalnych zdolności i talentów, w dojrzewaniu emocjonalnym i intelektualnym. - Nie możemy życia przećwiczyć - tłumaczył. - Życie to premiera. Każdy musi walczyć o swoje życie, o jego jakość i sposób przeżycia. Troska o życie doczesne łączy się z odpowiedzialnością za innych. Nasze życie nie może stać się tylko drogą do naszej samorealizacji. Liczy się tylko takie życie, jakiego chce od nas Chrystus. Życie to powrót do domu Ojca, w Jego ręce. Stając się nowymi ludźmi na wzór i miarę Chrystusa, prosimy, by Pan nasycił nas swoją łaską i wspierał pracę rąk naszych. Nie dajmy sobie odbierać życia!

Po Eucharystii zostaliśmy zaproszeni przez moderatora KWC ks. Wojciecha Ignasiaka na poczęstunek (była grochóweczka i ciasto dobre było)i wspólną zabawę na placu przed katedrą.

W 2015 roku  pielgrzymka KWC odbędzie się też we wrześniu tym razem do  Wrocławia.

Henryk Styś, Barbara i Irek Siemkowie- uczestnicy pielgrzymki

ZDJĘCIA